• DOLAR
  8,3465
 • EURO
  9,6728
 • ALTIN
  504,34
 • BIST
  1,1649
Seyirci başkadır taraftar bir başkadır

Seyirci başkadır taraftar bir başkadır

Taraftarlar olmaz onlar bir çoşkudur. Ve bu yüzden spor tarafsız düşünülemez.

Seyirci başkadır taraftar bir başkadır. Seyirci bir güzelliği seyretmeye gelir, o da canı isterse Hava yağmurluysa, sıcaksa, müsabaka uzaktaysa gelmez. Ama taraftar için engel yoktur.

O kutsal sevgiye engel hiçbir şey olamaz, taraftarın takımını desteklemesine hiçbir güç önüne geçerek mani olamaz. O kutsal sevgi fedakarlık demektir, o kutsal sevgi AŞK demektir. Manevi değeri o kadar büyüktür ki anlatılamaz ancak yaşanır ve yaşatılır. Taraftarın hiç kimseden, kimselerden beklentileri olmamıştır ve o kutsal sevginin menfaat olarak beklentileri olmamıştır.

Futbol hepimizin hayatında beyaz bir sayfadır. Gençliğimizden önce çocukluğumuz onunla yaşamaya başladı. Onu sevdik, aşık olduk. Zaman o sevgiyi öylesine kutsallaştırdı ki taraftar anasından, babasından, sevdiğinden, çoluğundan çocuğundan, sıhhatinden ve canından çok sever oldu tuttuğu takımı ve sevdiği renkleri. Taraftar özel bir ayrıcalıktır. Yense de yenilse de göz yaşları her daim vardır. Fedakarlık ölümünedir onlar için. İstedikleri bir tek şey vardır: Başarı. Taraftarların duygularını ancak taraftarlar anlar. Ne sporcu ne de yöneticiler anlar bunu. Onların dilini anlamak göz yaşına ortak olmak zordur. Taraftarlık büyük bir sevgi bahçesi gibidir. O bahçede her şey vardır.

Taraftar tuttuğu takım sevdiği renkler için ilaç parasını verir, bazen evinin rızkını harcar ve hiç de şikayet etmez. Büyük taraftar olmak kolay değildir. Büyük taraftar büyük kulüplerden doğar. Büyük kulüp olmak da kolay değildir. İlimizde iyi kulüplerimizin futbol takımları maalesef geçmişteki başarılarını aramaktadırlar. Onlar layık oldukları başarıları nedense yakalayamamanın ıstırabını yaşamaktadırlar. Liglerde oynadıkları devirlerde onbinlerce taraftarları olan güzide spor kulüplerimiz bugün itibarı ile mücadele etmekte oldukları amatör liglerde zor günler geçirmektedirler. Hiçbir spor müsabakası taraftarsız ve de seyircisiz oynanamıyor ama coşkulu taraftar ile futbol bir başka güzel. ”Taş yerinde ağırdır” ata sözü misali taraftar tribünde güzeldir, hele coşkulusu bir başka güzeldir.

Amatör kümelerde olsun profesyonel liglerde olsun “Her Zaman, Her Yerde En Büyük“ sloganı hemen hemen her statta coşkuyla haykırıldığı zaman o heyecanı duymamak, yaşamamak için insanların duygusuz olmaları lazım. Benim isteğim her zaman her yerde coşkulu taraftarları ile bütünleşebilen spor kulüplerinin takdir edilmesidir.

Yazı : Alaattin Yeşilçay

Kaynak : Afyon Hisar Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-10-31 09:53:40
2020-10-31 09:53:40
ogluosmanosman: Başarılar dilerim
2020-10-29 16:35:19
2020-10-29 16:07:03