Mor Beyaz Afyonspor
Afjet AfyonsporHaberlerManşet

Lokman Özkul: Süper Lig MHK kararları ile şaibelidir tescili mümkün değildir – Spor

Futbol Süper Ligi en sıkıntılı sezonlarından birini yaşıyor. İş bilmez (tüzük, yönetmelik vb..) Merkez Hakem Kurulu’nun aldığı kararlar bu sezonun tescilini de zora sokmuştur. Zannım odur ki, bu sezon mahkemede biter. Neden derseniz, MHK tarafından ani bir operasyonla, 13 hakem ve bazı gözlemciler görevden el çektirilmişti. Tahkim kararıyla bu görevden el çektirilenler görevlerine tekrar iade edildi. Bu hakem ve gözlemciler ne yaptılar da, MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu ‘Bu kararın bir saat bile bekleyecek durumu yoktu’ diye operasyonu savundu. Peki bu hakem ve gözlemciler alengirli işlere karıştılarsa hangi takımlar bundan mağdur oldu veya hangi takımlar haksız fayda sağladı. Aralarında çeteleşme mi var, bahis mi oynuyorlar maçlar hakkında, birilerinin telkinlerine göre mi maçları yönetiyorlar? Veya bu hakemlere telkin konusunda diş mi geçiremediniz, talimatlarınızı yerine mi getirmiyorlar?

TFF ve MHK bunları açıklamanız gerekiyor. Bu sis bulutu dağılmadan bu lig üzerindeki kara bulutlar, şaibeler de dağılmaz, gerçekler de ortaya çıkmaz, mağdur olan olduğuyla kalır, haksız fayda sağlayan sağladığıyla kalır. Adalet herkese lazım ve gerçekler er geç ortaya çıkar. Siz şimdi açıklamazsanız bile birileri daha sonra açıklayacak veya anılarında, kitaplarda yazacak veya özel açıklamalar yapacaktır.

Ligin bitimine 6 hafta kaldı, lig bittikten sonra büyük ihtimalle küme düşen takımlar, MHK nin ve Tahkim Kurulu’nun aldığı karaları gerekçe göstererek mahkemelere müracaat edecekler. Şampiyonluk mücadelesi çok verilmedi ama diyelim ki, bazı takımlar mahkemeye müracaat edip, bizim maçlarımızda görev yapan, daha sonra görevden alınan ve bir daha maç almayan hakemler bizim maçlarımıza direk etki edip puan kayıplarımıza neden oldu diyecekler. Bunlar farazi olaylar değil yaşanacak. Kimse zannetmesin, mağdur kulüp başkanları ve yönetimleri bu durumu seyredecekler diye. Matematiksel bir düşme veya şampiyon olma yok ama; Malatyaspor, Rizespor, Göztepe, Altay kulüpleri zannımca hazır bekliyorlar. Avrupa Kupaları’na gitmede sıralamaya giremeyenler, onlar da harekete geçeceklerdir. Trabzonspor şu duruma göre 8 puan da aldığı takdirde ligi şampiyon tamamlıyor. Bu şampiyonluk da çok konuşulacaktır. Rakiplerin lehine verilmeyen ( Malatyaspor, Gaziantep FK; Beşiktaş vb..) penaltılar, kendi lehlerine alınan penaltılar, gösterilen gösterilmeyen kırmızı kartlar (Fenerbahçe maçları vb..)  bunlar da ayrıca irdelenecektir. Dileğimiz hiçbir takım haram bir puan kazanmasın, şampiyon olan da bileğinin hakkıyla olsun, küme düşenler de hak ettiğinden dolayı düşsün, kalanlar da ligde kalmayı hak etmiş olsun. 

MHK ligi öyle bir hale getirdi ki, Süper Lig’de hiç maç yönetmemiş hakemler, VAR ve AVAR hakemleri olarak görev yapıyor, maçların sonuçlarına tesir ediyorlar. Sadece bu bile, bu sezonun tescil edilemeyeceğinin en önemli delillerindendir. Yusuf Namoğlu’nun prensi, Menemenspor- Afyonspor maçı yönetimiyle ödüllendirilip önü açılan kısa sürede FİFA hakemliğine yükselmiş olan, en basit endirekt serbest vuruş kuralını bile bilmeyen, uygulayamayıp kural hatası yapan Zorbay Küçük’e derbi maçları veriliyor, ligin kaderini etkileyecek maçlar yönettiriliyor. Ali Şansalanlar, Ümit Öztürkler de işin cabası. Açık söyleyeyim son yıllarda bu kadar şaibe iddiaları ile dolu bir lig seyretmedim.                                           

Lig sonu bakalım neler olacak?                 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu